Інклюзивна освіта                            
Діти з особливими освітніми потребами

Що таке інклюзивна освіта? 

Інклюзіяце активна діяльність та участь в житті соціуму всіх громадян, і в першу чергу – громадян з особливими потребами. Інклюзивна освіта – створення таких умов для навчання та розвитку, за яких діти з особливими потребами навчатимуться разом з усіма, починаючи з відвідування дошкільних навчальних закладів та закінчуючи навчанням в університеті.  Головна мета інклюзивного навчання – реалізація права дітей з особливостями психофізичного розвитку на отримання освіти у відповідності з їх можливостями і здібностями за місцем проживання, їх соціальна адаптація та інтеграція в суспільство, підвищенні ролі сім’ї у вихованні і розвитку дитини.

На допомогу батькам дитини з ООП

Посібник. Інклюзивна освіта від А-до-Я. 2016

Методичні матеріали. Підтримай себе – підтримай дитину, путівник для батьків дітей з ООП. 2015

Відповідальність батьків щодо навчання дитини з особливими освітніми потребами

Посібник. Путівник для батьків дітей з ООП

Корисні посилання для он-лайн навчання батьків

Памятка для батьків

Посібник. Гiперактивна дитина

Посібник. Дитина з порушенням зору

Посібник. Дитина з порушенням слуху

Посібник. Дитина з порушеннями мовленнєвого розвитку

Посібник. Дитина з порушеннями інтелектуального розвитку

Посібник. Дитина з розладами аутистичного спектра

Посібник. Дитина із синдромом Дауна

Посібник. Дитина із труднощами у навчанні

Посібник. Інклюзивне навчання- вибір батьків

Робота з особами з особливими освітніми потребами у закладах освіти

Корисні посилання для педагогів та батьків:

 Батькам:

Педагогам:



       Поради батькам, що виховують дітей з особливими освітніми потребами дошкільного віку

   Батьки дітей з особливими освітніми потребами можуть користуватися усіма порадами для дітей дошкільного віку, які розміщені на сайті Міністерства освіти і науки.

   Відзначаючи, що кожна дитина унікальна, ми також розуміємо, що діти з особливими освітніми потребами мають більш виражені індивідуальні потреби й особливості розвитку. 

   Батьки таких дітей виконують кілька функцій: функцію мами чи тата, вихователя та спеціаліста. Відповідно, у цій ситуації батькам потрібна допомога спеціалістів. 

Де ж взяти спеціалістів?

1.      Для дитини з особливими освітніми потребами має бути розроблена індивідуальна програма розвитку, яку створює і відстежує команда психолого-педагогічного супроводу. Батьки можуть здійснювати онлайн-зв’язок для отримання консультації та рекомендацій щодо організації навчання вдома.

  Наказ Міністерства освіти і науки України № 609 від 08 червня 2018 р. «Про затвердження примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти». Посилання на документ: https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-primirnogo-polozhennya-pro-komandu-psihologo-pedagogichnogo-suprovodu-ditini-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami-v-zakladi-zagalnoyi-serednoyi-ta-doshkilnoyi-osviti  

 2.      Якщо у закладі дошкільної освіти немає відповідних спеціалістів, батьки можуть записатися на онлайн-консультацію з фахівцями інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ), де дитина проходила комплексну оцінку психолого-педагогічного розвитку.

    Постанова Кабінету Міністрів України №545 від 12 липня 2017 р. «Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр» (зі внесеними змінами №617 від 22 серпня 2018 р. «Деякі питання створення ресурсних центрів підтримки інклюзивної освіти та інклюзивно-ресурсних центрів») Посилання на документ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/617-2018-%D0%BF#n64  

    На сторінці https://ircenter.gov.ua/ можна знайти контакти усіх ІРЦ, які створені в Україні, і містять усю необхідну інформацію, в тому числі поради для батьків.

   Використання Facebook: сторінки інклюзивно-ресурсних центрів (там батьки можуть знайти контактні телефони та електронні пошти для зв’язку зі спеціалістами ІРЦ, домовитися про онлайн-консультацію та отримати рекомендації як записатися на комплексне оцінювання після виходу з карантину).

3.      Також важливо знати про таку установу, як ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти, який створений в кожній області та є структурним підрозділом інституту післядипломної педагогічної освіти, для отримання консультативно-методичної допомоги з питань навчання дітей з особливими освітніми потребами під час карантинних обмежень у країні.

    Постанова Кабінету Міністрів України №545 від 22 серпня 2018 р. № 617 «Деякі питання створення ресурсних центрів підтримки інклюзивної освіти та інклюзивно-ресурсних центрів») Посилання на документ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/617-2018-%D0%BF  

    Ми віримо, що батьки дітей з особливими потребами не лише потребують допомоги, а й самі можуть надавати її, ділячись своїм досвідом.

Як оформити дитину з ООП в заклад освіти? Що мають зробити батьки.

(Пам'ятка від КУ "Коростишівський ІРЦ")