Харчування дітей

Організація харчування дітей у закладі дошкільної освіти (ЗДО) здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2021р. № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», наказів МОЗ України та МОН України від 01.06.2005р. № 242/329 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах» та від 17.04.2006р. № 298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах», інших нормативно-правових актів з питань організації харчування дітей.

В сучасних умовах ще більшого значення набуває харчування, в зв’язку із погіршенням стану здоров’я дітей, зниженням якості продуктів харчування. Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються у закладі дошкільної освіти. Організація харчування в ЗДО регламентована законодавчими актами, має певні традиції, режим, раціон. А однією із головних умов є суворе виконання санітарно-гігієнічних вимог на харчоблоці, зберігання продуктів харчування та приготування їжі.

У закладі організовано триразовий режим харчування. Відповідно до штатного розпису, Коростишівський ЗДО № 7 укомплектований 5 працівниками харчоблока, які мають спеціальну освіту та забезпечують організацію харчування.

Групові приміщення та харчоблок забезпечені промаркованим та придатним до використання посудом та кухонним інвентарем. Згідно норм на харчоблоці та в групових кімнатах є всі необхідні миючі та дезінфікуючі засоби.

Комісія з бракеражу продуктів харчування і продовольчої сировини контролює якість продуктів, які надходять в ЗДО, наявність супровідних документів, що підтверджують походження продуктів, які завозяться в ЗДО.

Зберігаються продукти в спеціально обладнаній коморі, овочесховищі, холодильниках, де забезпечено дотримання санітарних норм, в тому числі товарне сусідство, температурний режим. Дані про безпечність якості продуктів та термін їх реалізації систематично фіксується в Журналі бракеражу сирої продукції. Облік продовольчої сировини фіксується в Книзі складського обліку продуктів.

Були розроблені документи системи НАССР та прийняті в дію. Суть її полягає в тому, щоб починаючи від прийому сировини і закінчуючи реалізацією готової продукції виявити небезпечні чинники, які можуть загрожувати безпеці продукції і забезпечити управління процесами так, щоб виключити вплив цих факторів.

У закладі видача готових страв на групи здійснювалася лише після зняття проб сестрою медичною з дієтичного харчування дітей та відповідно до часу визначеного графіком видачі їжі. Помічники вихователів дотримувались санітарних правил під час отримання їжі з харчоблоку.

Працівники харчоблока готують страви відповідно до картотеки страв, меню-розкладу, дотримуючись технологій приготування страв. Закладання продуктів у котел  контролюються сестрою медичною старшою, сестрою медичною з дієтичного харчування дітей, вихователем-методистом.

За якістю страв систематично здійснюється контроль, результати відображаються в журналі бракеражу готової продукції.

Добові проби готових страв знімаються систематично і правильно та зберігаються у відповідному промаркованому посуді в холодильнику, з зазначеною на стікері назвою страви, датою та часом відбору до закінчення аналогічного прийому їжі.

Працівники дотримуються санітарно-гігієнічних норм та правил роботи в харчоблоці та у групових приміщеннях.

Рівень забезпечення питного режиму в закладі задовільний. Вода зберігається у промаркованому посуді, змінюється відповідно до інструкції, не рідше ніж 1 разу на добу. За організацією питного режиму здійснює контроль старша медична сестра.

Вихователі та помічники вихователів закладу дошкільної освіти беруть активну участь в організації харчування дітей, формують у них культуру харчування та розуміння значення прийому їжі для нормального функціонування організму. Для цього дітей привчають сідати за стіл охайними, з чистими руками, сидіти за столом правильно та користуватися серветками, столовим приладдям (ложкою, ножем, виделкою).

Дітей середньої та старшої групи навчають чергувати: сервірувати столи, збирати використаний посуд, використовувати санітарний одяг. В групах оформлені сучасні куточки чергових, наявний привабливий спеціальний одяг для дітей.

Питання щодо організації харчування розглядаються на виробничих нарадах, зборах трудового колективу, батьківських зборах. За результатами таких нарад приймаються певні рішення, розробляються заходи щодо поліпшення організації харчування.

Для правильної організації харчування проводиться консультативна робота з персоналом та батьками.

Спеціалістами Коростишівського міжрайонного відділу ДУ «ЖОЛЦ МОЗУ» 06.10.2021 року проведено відбір зразків продукції на мікробіологічні, фізико-хімічні, радіологічні дослідження та проведено плановий моніторинг якості харчування дітей в ЗДО.

Коростишівським районним управлінням ГУ Держпродспоживслужби у Житомирській області було проведено планове обстеження закладу в період з 01.02.2021 по 05.02.2021, а також позапланове обстеження в період з 29.09.2021 по 30.09.2021.